Na zahranicnych forach velmi diskutovana tema, tu sa to zatial riesi kade-tade, takze zakladam prislusnu temu. Vyzera, ze tejto "pliagy" sa Cina tak skoro nezbavi ... ako ste na tom ti, co mate kupene letenky? Do Azie vycestujete, alebo vasu navstevu odlozite na "neurcito" ? Ja mam odlet 26. feb a pokial Cina nezatvori Pekingske letisko resp. Myanmar nezakaze prilety z Ciny, tak mam v plane letiet. Situaciu budem  pozorne sledovat (hlavne zahranicne zdroje) a podla toho sa samozrejme zariadim.  .

Coronavirus - zachovajte paniku

Založil ve fóru Co se nevešlo

Roiman4 napsal(a):

Kdybych si měl vybrat jestli zkolabuje zdravotnictví nebo cestovní ruch? Asi cestovní ruch a to se týká přímo i mě.

PS: hranice klidně ať otevřou, ale Německo a Rakousko bude dělat opatření na hranicích, která mi děláme už od zavedení nouzového stavu. A ještě je otázka, která země si teď pustí cizince do své země? Předpokládám, že většina zemí se bude chtít vyvarovat druhé vlně, že se to zavleče znovu, z čehož mají Asijské státy obavu. Takže, hranice se "můžou" otevřít, ale stejně budeme v Čr. 


Uz jsem to napsal Robovi , ktery absolutne nepochopil text a vytahl z nej co se mu hodilo a co jsem vubec nenapsal ,nikde  tam neni zminka o nejakem  uprednostneni cestovniho ruchu  pred zdravotnictvim

A s tim co pises souhlasim   a predpokladam ,ze napred pusti cestovani  po CR a pak  teprve  ostatni a nikde neni  receno ze musi uvolnit Nemecko,. Italii atd ,.. a samozrejme  zalezi na tech zemich  jak pises 

PS: druha vlna stejne prijde ,akorat  jsem dneska cetl nazor , ktery ovsem neni potvrzeny ,ze ten kdo onemocnel bude mit  imunitu rok nebo dva 

S toho ovsem vyplyva ,pokud by se to opravdu potvrdilo,. ze staty s vysokym nakazenim druha vlna  moc neohrozi  

0 Citovat

mikir napsal(a):


Vubec te nenarknu  z utoceni  , jen nechapu , kde jsi z meho textu vycetl , ze stavim cestovni ruch nad zdravotnictvi  ..pisu jen , ze pokud  se do leta neuvolni cestovani dopadne to jako by dopadlo zdravotnictvi bez vsech omezeni ,tam neni   sluvko o nejakem uprednostnovani.....

Tenhle příspěvek berte s nadsázkou jo - ale tak si alespoň všechny ty šíleně turisticky přecpaná místa odpočinou, ne? Poptávka po zaocenských lodí, které ničí život každému městu kam přijedou, bude pryč. Airbnb ničící realitní trh to samé. Už je to vidět na Praze. Méně letů, méně odpadu, konec instagramového cestovaní, atd.

0 Citovat

eremi napsal(a):

Proky: tohle podepisuju a jako jedno z pozitiv této situace osobně vnímám,že máš víc času chodit a psát sem 😉

Asi se začnu červenat. :))) Já to tady čtu průběžně pořád, mám k CL docela vztah, s Davidem, Lukášem i Kryštofem jsem byl na pár cestách, takže jsem klukům fandil a dál jim fandím a z cestovatelských fór chodím vlastně jen tady. Akorát mě občas mrzí, do jakých vrtulí se tady ty diskuze vytáčí, tak mám někdy prostě pocit, že by bylo fajn přispět.

Psal bych i více, ale moc nemívám čas (workoholik, fotbal, futsal, barák, dítě :D ), což je hlavně vidět na tom, že jsem tady nasliboval spoustu cestopisů a vlastně jsem všehovšudy sepsal dva (a ještě nejsou tady). Tak když už jsem komunitě nepřispěl cestopisy, snažím se občas hodit svůj pohled na věc. A třeba u tohohle tématu mám docela blízko k pohledu všech stran, takže mám pocit, že k tomu mám co říct. Dělám překladatele na volné noze a mezi moje hlavní specializace patří cestovní ruch, medicína/farmacie a sport. Takže se na to koukám jak z pozice OSVČ, tak mám i hodně blízko ke zdravotnictví a cestovnímu ruchu, protože z těchhle oblastí mám hlavní klienty.

Sám jsem navíc kdysi medicínu studoval (ač jsem nakonec skončil v jiném oboru), totéž moje manželka, a po nemocnicích mám spoustu kamarádů, svých bývalých studentů, které jsem před pár lety učil lékařskou angličtinu na univerzitě, když potřebovali na semestr záskok za doktoranda, který odjížděl na stáž (manželka byla jednou z těch studentek, ale to nikomu neříkejte :D ). I z těchto důvodů tu situaci ve zdravotnictví vnímám možná trochu citlivěji než ostatní a jsem ochoten skousnout i větší omezení, než aby zdravotnictví příliš krvácelo. Tolik na vysvětlenou.

0 Citovat

já myslím, že teď je to hlavně o tom najít vhodný poměr mezi ztrátami ekonomickými a počtem mrtvých...

0 Citovat

mikir napsal(a):

Spousta jinych  tady haji  to vicemesicni uzavreni  hranic  a dalsi opatreni  vcetne rouskove velmoci CR  a jakoukoliv pochybnost o tom, smete tvrde a nekomromisne  ze stolu  stale toutez argumentaci 

Nemyslím si, mikire. Co jsem tak zaznamenal, tak tu panuje celkem všeobecný odpor k odmítání roušek. Jsi zcestovalý, ač tedy podle mapy tady na CL vidím, žes třeba v Japonsku ani Jižní Koreji nebyl. Tam bys viděl, že tam řada lidí nosí roušky dobrovolně. Nemyslím to čínské nošení kvůli smogu. Mám na mysli to, když jsou lidi nemocní, tak tím nechtějí obtěžovat a případně nakazit okolí. Ti lidé jsou na to zvyklí, vídáš to na ulici běžně a evidentně to nějaký smysl má. I kdyby to mělo snížit pravděpodobnost nákazy o 30%, má to smysl. A myslím, že u nás jde vidět, že to taky má smysl. I proto mě překvapuje, že má někdo problém s tím, že se u nás nošení roušek nařídilo. Lidi se semkli, spousta si jich ušila svoje vlastní, lidi šijí a zásobují nemocnice (nedostatek ochranných pomůcek ze strany státu teď neřeším) - za mě je to OK. Když jdu ven, nasadím roušku a je to. Nikdo nikoho nepokutuje za to, že si roušku sundá někde na procházce mimo město nebo na kole. Prostě se vydalo jedno nařízení a pak je na rozumu každého, aby pochopil, kdy to potřeba je a kdy ne. Příliš mnoho povyku pro nic. ;)

0 Citovat

Leoš Literák napsal(a):

Zajímavé zdroje:

https://twitter.com/VojtechGibis...4276842506

...

Novináře Vojtěcha Gibiše rozhodně doporučuji na Twitteru sledovat. Zdroj hodně zajímavých informací. Mimo nouzový stav dost sleduje počínání záchranných složek. https://twitter.com/VojtechGibis

0 Citovat

Надежда Константиновна Крупская napsal(a):

já myslím, že teď je to hlavně o tom najít vhodný poměr mezi ztrátami ekonomickými a počtem mrtvých...

amen. a musím říct, že v souvislosti s tím se mi líbí, co k téhle situaci řekl ghanský prezident - viz obrázek


img-9939.jpg

0 Citovat

Proky napsal(a):

Nemyslím si, mikire. Co jsem tak zaznamenal, tak tu panuje celkem všeobecný odpor k odmítání roušek. Jsi zcestovalý, ač tedy podle mapy tady na CL vidím, žes třeba v Japonsku ani Jižní Koreji nebyl. Tam bys viděl, že tam řada lidí nosí roušky dobrovolně. Nemyslím to čínské nošení kvůli smogu. Mám na mysli to, když jsou lidi nemocní, tak tím nechtějí obtěžovat a případně nakazit okolí. Ti lidé jsou na to zvyklí, vídáš to na ulici běžně a evidentně to nějaký smysl má. I kdyby to mělo snížit pravděpodobnost nákazy o 30%, má to smysl. A myslím, že u nás jde vidět, že to taky má smysl. I proto mě překvapuje, že má někdo problém s tím, že se u nás nošení roušek nařídilo. Lidi se semkli, spousta si jich ušila svoje vlastní, lidi šijí a zásobují nemocnice (nedostatek ochranných pomůcek ze strany státu teď neřeším) - za mě je to OK. Když jdu ven, nasadím roušku a je to. Nikdo nikoho nepokutuje za to, že si roušku sundá někde na procházce mimo město nebo na kole. Prostě se vydalo jedno nařízení a pak je na rozumu každého, aby pochopil, kdy to potřeba je a kdy ne. Příliš mnoho povyku pro nic. ;)

Mikirovi jde asi hlavně o to, že nesnáší, aby mu někdo něco nařizoval (že by syndrom z vojny?) Jenže v tomto případě je třeba, aby roušku měli všichni (na veřejných místech), protože jinak u těch, co ji mají, hrozí, že tam přistanou kapénky s viry od těch, co by ji nemají, a budou se ve vlhku množit. Kdyby se to nenařídilo, mnoho lidí ji nosit nezačne, protože nebyli zvyklí (při příští epidemii už to může být lepší). Nakažení vylučují virus i bez kašlání a nikdo neví, jestli už není nakažený. Rouška navíc lidem neustále připomíná, že se mají chránit, čistit si ruce atd.

0 Citovat

Proky napsal(a):

amen. a musím říct, že v souvislosti s tím se mi líbí, co k téhle situaci řekl ghanský prezident - viz obrázek

Moc hezky řečeno. A to říká prezident země, která je ekonomicky úplně někde jinde. 

0 Citovat

Za to vrchnímu machovi prezidentu Bolsonarovi už asi definitivně hráblo...

"Virus je tady. Musíme tomu čelit jako chlapi, kruci. Stejně jednou všichni umřeme," řekl k tomu a vyzval občany, aby chodili do práce jako normálně.

https://www.newsweek.com/brazili...ne-1495020





0 Citovat

@ Proky   

Opet nelze nez te pochvalit  za normalni  odezvu  , jen podotknu ,ze s  tou rouskovou velmoci jsem to nemyslel tak , ze by lide rousky odmitali .,myslel jsem to   tak, ze proste CR je jedna z mala zemi kde je to  povinnost  ,jinde jak pises o Japonsku a Jizni Korei , tak to vim  i kdyz jsem tam  v tech koncinach nebyl ,ale ono i pred koronavirem  byli  videt lidi s Asie  co rousky nosili 

@ Libor_S   tak trochu jsi se trefil  vojnu jsem bytostne nesnasel i kdyz jsem byl v Prostejove v poddustojnicke skole a pak me prevelili na  zamerovac  do Caslavi na dalnou ,kde jsem navadel stihacky na pristani    a radeji jsem podepsal Banske stavby  na  18 mesicu, jen abych se dostal o 5 mesicu s te pakarny driv,  zkousel jsem to hned po 5 mesicich   dostat se na Labsko-Oderskou plavbu ,ale tam to nevyslo ,protoze nemam cerne remeslo  ,tak aspon potom ty Banske vysly  ( mozna by se mi  nelibilo ani tam, protoze ,to je taky dost o prisnem rezimu ,bratr manzela me sestrenice , ktery tam jezdil me na to hned upozornoval )

 Direktivni narizeni opravdu rad nemam, mel jsem s tim vzdycky problem 

0 Citovat

mikir napsal(a):

jak pises o Japonsku a Jizni Korei , tak to vim  i kdyz jsem tam  v tech koncinach nebyl ,ale ono i pred koronavirem  byli  videt lidi s Asie  co rousky nosili 


To jsem právě měl na mysli, ne aktuální situaci, ale období před koronavirem. Špatně jsem se vyjádřil. ;)

0 Citovat

Nevím proč Mikir furt řeší roušky. To je v celé situaci asi nejmenší problém a aktuálně nejmíň omezující věc. Po nasazení je to vždy nezvyk, ale za pár minut už se to dá přežít.

0 Citovat

+1

Kéž by po nasazení roušek odezněla celá epidemmie, nic se nešířilo, omezení by zmizela a zase se začalo létat. Takže kéž by to roušky vyřešily ;)

0 Citovat

Roušky mají určitě svůj význam v ochraně. Jak bylo psáno někde výše, v  některých asijských zemích  byly běžnou součástí i před  současnou epidemií. Jsou to však roušky profesionální výroby patřičných parametrů. U nás  kde kdo nosí kde co a v tom vidím problém. Potkávám mnoho lidí s ušmudlanými respirátory, které dříve užívali při broušení podlahy.... jsou spokojeni - mají splněno. Další  nemalá část lidí  svoji  roušku naprosto neošetřuje dle známých pokynů. Papírové roušky jsou nošeny i týden. Vím, že příspěvkem nic nevyřeším, spíše jsem chtěl podotknout....

0 Citovat

Tady je zajímavý článek s ekonomickou analýzou nošení roušek včetně grafu porovnávajícím různé země:

https://www.patria.cz/zpravodajs...dstva.html

0 Citovat

Já už ničemu nerozumím. Jako nehledě na to, že nás stejně nikam nepustí, tak bych čekal nejdříve uvolnění úplně jiných zákazů.

„Jako první se může uvolnit zákaz Čechů pro lety do zahraničí,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček s tím, že by se brzy mohlo otevřít ruzyňské letiště. „Po návratu by ovšem museli jít na dva týdny do karantény,“ dodal s tím, že roušky budou moci čeští občané odložit do začátku podzimu.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/doma...domaci_vov

0 Citovat

doctorex napsal(a):

Já už ničemu nerozumím. Jako nehledě na to, že nás stejně nikam nepustí, tak bych čekal nejdříve uvolnění úplně jiných zákazů.

„Jako první se může uvolnit zákaz Čechů pro lety do zahraničí,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček s tím, že by se brzy mohlo otevřít ruzyňské letiště. „Po návratu by ovšem museli jít na dva týdny do karantény,“ dodal s tím, že roušky budou moci čeští občané odložit do začátku podzimu.

Asi už nechtěl číst Mikirovo remcání a raději lety povolí, i když to bude zatím k ničemu.

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Je vidět, že jsi nic nepochopil a ani nechceš pochopit (btw. roušky už doporučuje dokonce i Trump).


Trump snad není měřítko...
0 Citovat

Libor_S napsal(a):

raději lety povolí, i když to bude zatím k ničemu. 

Jak píšeš, asi to bude stejně k ničemu, protože je otázkou, do kterých zemí by si teď turisty pustili. Dneska jsem překládal pro Emirates text, že obnovují lety do několika destinací (pouze pro občany SAE cestující ven ze země, cizinci nemohou z těchto destinací letět do SAE). A psali, že ať samozřejmě každý ověří podmínky vstupu do cílové země. Řekl bych, že to je stejný formát, jako to, co výše zmiňuje doctorex.

0 Citovat

s0ny napsal(a):

Nevím proč Mikir furt řeší roušky. To je v celé situaci asi nejmenší problém a aktuálně nejmíň omezující věc. Po nasazení je to vždy nezvyk, ale za pár minut už se to dá přežít.

Díky astmatu mám problém už po pár minutách, i když mám roušku z lehké látky. Děsím se toho, jak budu fungovat v létě, třeba cesty autobusem nebo v kanceláři bez klimatizace. Nepopírám, že roušky význam mít mohou, ale dělá se z toho marketingový symbol, který má odvést pozornost od jiných věcí a ve veřejnosti vzbudit dojem, že právě toto je alfa a omega zvládnutí epidemie. Protože roušky na rozdíl od jiných opatření ekonomiku nepolozi a dá se z nich udělat takový symbol, pochybuji, že by jejich nošení bylo v dohledné době zrušeno a nevím, jak to budu řešit. 



0 Citovat

Jakub napsal(a):

Trump snad není měřítko...

Jistěže ne, ale donedávna to byl jeden z několika málo rozhodujících lidí, co tvrdili, že žádná opatření nejsou třeba. A na něj by Mikir dal spíš než na české politiky a Prymulu. Teď už snad nikdo roušky (za předpokladu jejich správného užívání) zpochybňovat nebude, když už je doporučuje i WHO (byť to bohužel taky není měřítko, podstatnější je pro mě shoda českých odborníků): https://zahranicni.ihned.cz/c1-6...atny-napad

0 Citovat

Petr napsal(a):

Díky astmatu mám problém už po pár minutách, i když mám roušku z lehké látky. Děsím se toho, jak budu fungovat v létě, třeba cesty autobusem nebo v kanceláři bez klimatizace. Nepopírám, že roušky význam mít mohou, ale dělá se z toho marketingový symbol, který má odvést pozornost od jiných věcí a ve veřejnosti vzbudit dojem, že právě toto je alfa a omega zvládnutí epidemie. Protože roušky na rozdíl od jiných opatření ekonomiku nepolozi a dá se z nich udělat takový symbol, pochybuji, že by jejich nošení bylo v dohledné době zrušeno a nevím, jak to budu řešit. 


Nepopírám, že to pro vás astmatiky musí být šílené. Četl jsem o tom dneska: https://www.idnes.cz/zpravy/doma...domaci_aug Ale asi nikdy nejde udělat opatření, které bude vyhovovat všem.

Ad roušky a marketingový symbol - to máš těžké, ona je to vlastně asi jedna ze dvou věcí (společně s hygienou/mytím rukou), kterou se může obyčejný člověk nákaze bránit, pokud tedy není týdny izolovaný někde v bytě/domě. Takže se musí klást důraz aspoň na tohle. Možná se pro vás udělá nějaká výjimka, pokud vás bude mít spousta tyhle problémy. Jen tím pak zase utrpí ochrana. Tohle asi nemá úplně elegantní řešení :(

0 Citovat

doctorex napsal(a):

Já už ničemu nerozumím. Jako nehledě na to, že nás stejně nikam nepustí, tak bych čekal nejdříve uvolnění úplně jiných zákazů.

„Jako první se může uvolnit zákaz Čechů pro lety do zahraničí,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček s tím, že by se brzy mohlo otevřít ruzyňské letiště. „Po návratu by ovšem museli jít na dva týdny do karantény,“ dodal s tím, že roušky budou moci čeští občané odložit do začátku podzimu.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/doma...domaci_vov

Tohle je zas jeden pan Hámáček povídal. Na jednu stranu je super, že vláda není v otázce zavřených hranic jednotná. Na druhou stranu to pro nás jako cestovatele s již nakoupenými letenkami může skončit tím nejhorším řešením - létat se bude smět, ale při cestě tam 14 dní karanténa, při cestě zpátky dalších 14 dní. A to ještě v tom lepším případě, pokud nebudeme mít ban do cílové země.

W6erolinky si udělají sčot prodaných letenek a jakmile jim to vyjde nad bodem zvratu, poletí i s prázdným letadlem (přestože 90% nebude moct stejně letět). Žádný zákaz jim v tom bránit nebude. Krom toho v případě potřeby budou moct dělat fakt brutální overbooking.

0 Citovat

[citace="Navaja"]

@petr

Napište mi do SZ adresu, syn má také astma, usiju vám roušky z netkané textilie na jedno použití.  Dělám jednoduché s gumičkou, dýchá se s nimi lépe.

[/citac

Díky za nabídku, ale zkusil jsem i takovou a nepoznám rozdíl. Teď to ještě zvládám, ale na léto radši nemyslím. 

0